Pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy w miniony weekend aktywnie uczestniczyli w sprzątaniu Książańskiego Parku Krajobrazowego w Wałbrzychu, przez który przepływają Pełcznica i Szczawnik. Łącznie w czasie dwóch dni trwania akcji z udziałem kilkudziesięciu wolontariuszy zebrano około 4 tony śmieci. Pamiętajmy - #WodyToNieŚmietnik, #SzanujWodę, #RzekiBezŚmieci!

Wydarzenie odbywało się w ramach drugiej edycji akcji pod hasłem "SprzątnijMY Park Książański". Najpierw w dzień poprzedzający, czyli 21 maja, pracownicy Wód Polskich, na co dzień opiekujący się obiektami hydrotechnicznymi - zbiornikami wodnymi Dobromierz i Mietków oraz z Nadzoru Wodnego w Wałbrzychu - samodzielnie zebrali około tony śmieci z potoku Szczawnik.

W sobotę, 22 maja, uczestników podzielono na kilkanaście grup i przydzielono im poszczególne odcinki parku krajobrazowego do sprzątnięcia. Każda ekipa miała swojego przewodnika i była zaopatrzona w rękawice oraz worki. Po zakończeniu działań na uczestników sprzątania czekały posiłek i niespodzianki przygotowane przez organizatora wydarzenia - Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych.

Wody Polskie dodatkowo dla uczestników sprzątania przygotowały osobną atrakcję, czyli edukacyjną grę w koło fortuny z pytaniami dotyczącymi szeroko rozumianej gospodarki wodnej. I dorośli, i dzieci z dużym zainteresowaniem czekali na pytania z różnych kategorii. Największe emocje budziła kategoria „upominek”, gdy uczestnik dostawał niespodziankę bez zadawania pytania, spora część biorących udział w zabawie chciała nawet i w tym przypadku wykazać się swoją wiedzą dotyczącą gospodarowania wodą.

Wszyscy lubimy wypoczywać na łonie natury i podziwiać jej piękno. Można to osiągnąć, pozostawiając naturę w takim stanie, w jakim ją zastajemy. Wystarczy – tylko i aż – nie śmiecić. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to adres Wód Polskich, pod który możecie przesłać swoje zgłoszenie, jeżeli zastaniecie dzikie wysypisko nad wodą. Pamiętajcie o podaniu dokładnej lokalizacji – miejscowości, nazwy rzeki bądź zbiornika wodnego. A może organizujecie akcję sprzątania lub chcecie wiedzieć, kto w Waszej okolicy może taką akcję zorganizować? Również prosimy o napisanie maila na ten adres.

Zapraszamy też do obejrzenia filmu pt. Rzeka pamięta, kto ją zatruwa, na kanale YouTube Wód Polskich:

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej PGW WP RZGW we Wrocławiu.