Za nami kolejna pożyteczna akcja sprzątania terenów wodnych z udziałem przedstawicieli Wód Polskich. Tym razem pracownicy Zarządu Zlewni w Legnicy aktywnie porządkowali obszar potoku Szczawnik na terenie rezerwatu  „Przełomy pod Książem” w obrębie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Pamiętajcie #WodyToNieŚmietnik!

Akcja została zorganizowana 30 lipca przez Stowarzyszenie „Czysty Wałbrzych" wraz z Fundacją Leroy Merlin i Fundacją Nasza Ziemia. Uczestniczyli w niej również pracownicy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Wałbrzych, Ochotnicza Straż Pożarna Mieroszów, członkowie organizacji Sudetyoffroad oraz pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy. Niestety podczas wielogodzinnego wydarzenia zebrano łącznie prawie tonę śmieci, wśród których tradycyjnie przeważały odpady plastikowe, szklane, metalowe czy papierowe. Nie zabrakło jednak również tych wielkogabarytowych, jak lodówka, fragmenty drewnianych mebli czy opony.

Jak podkreślali uczestnicy akcji - niestety za zaśmiecanie rzek odpowiadają sami turyści i mieszkańcy, którzy zostawiają je na brzegacj lub wrzucają do wody, a te następnie podczas intensywnych wezbrań spływają w dół. Problem ten jest ogólnopolski i nie dotyczy tylko rejonu Wałbrzycha. Niemniej jednak to właśnie w sąsiedztwie i na samym terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego służby Wód Polskich prowadzą regularnie wiele akcji porządkowania między innymi Pełcznicy, Szczawnika oraz innych rzek i potoków. 

Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów, szybko pojawiają się nowe. Problem dotyczy bowiem mentalności Polaków i ich niewłaściwych zachowań pozostawiania odpadów na łonie przyrody. Dlatego prowadzimy wiele akcji edukacyjnych, mających na celu uświadomienie społeczeństwu, jak duży to obecnie problem. Stąd kampania społeczna Wód Polskich i spot filmowy "Portret pamięciowy", który ma zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych. Kampania ma wymiar edukacyjny i przede wszystkim ma nakłonić każdego mieszkańca naszego kraju, do tego aby – nie porzucać śmieci.

Działania informacyjne są prowadzone w telewizji, prasie i internecie. Szczegóły znajdują się na stronie Wód Polskich: www.wody.gov.pl w zakładce: Wody to nie śmietnik. Na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można przesłać zgłoszenie dzikiego wysypiska nad wodą lub swój pomysł, co zrobić, by śmieci nad wodą było mniej. Natomiast, jeśli widzimy, że ktoś zanieczyszcza rzekę, to warto natychmiast zgłosić ten fakt pod numer 112, aby uprawniony do karania w tego typu przypadkach organ państwowy, czyli policja lub straż miejska, niezwłocznie ukarał sprawców zaśmiecania.

SprzatanieSzczawnik2
Podczas akcji zebrano blisko tonę odpadów. Fot. Wody Polskie.

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.