W miniony weekend Wody Polskie były współorganizatorem ćwiczeń 16. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej nad zbiornikiem Mietków na rzece Bystrzyca w województwie dolnośląskim. Oprócz szkolenia dedykowanego dla terytorialsów, wszyscy chętni mogli również wziąć udział w pokazach pracy służb, sprzętu wojskowego i ratowniczego oraz zaznajomić się z zagadnieniami edukacji i gospodarki wodnej, prezentowanymi przez pracowników Zarządu Zlewni w Legnicy.

Szkolenie zostało zorganizowane w miejscowości Borzygniew nad Jeziorem Mietkowskim, położonym u stóp góry Ślęży. Miało na celu zapoznanie żołnierzy 16. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. ppłk. Ludwika Marszałka, która na co dzień ma siedzibę dowództwa w koszarach przy alei Hallera we Wrocławiu, z zadaniami realizowanymi przez inne służby w zakresie zarządzania kryzysowego. Wiedza, jaką nabyli terytorialsi od funkcjonariuszy dolnośląskiej policji, straży pożarnej oraz ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, będzie mogła być wykorzystywana do realizacji wspólnych działań, zgodnie z przeznaczeniem WOT.

Ćwiczenia były podzielone na część odbywającą się na wodzie oraz na lądzie. Podczas tej pierwszej mundurowi uczestniczyli między innymi w rzucie rzutką ratowniczą i kołem ratunkowym, brodzeniu w wodzie, czołganiu i ewakuacji z plaży. Rekruci poznali także zasady BHP, obowiązujące na łodzi podczas przechodzenia między jednostkami na wodzie oraz w trakcie skoku do wody i powrotu na łódź. W drugiej turze, na lądzie, szkolenie polegało na udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku utonięć, technikach interwencji, metodach poszukiwawczych z udziałem psów tropiących, poznaniu podstawowych zasad nawiązywania łączności, udzielaniu pierwszej pomocy przy wypadkach z użyciem sprzętu ratowniczego oraz rozpoznaniu ewentualnych dysfunkcji broni.

Jednocześnie w trakcie odbywających się ćwiczeń, wszyscy chętni - mieszkańcy powiatu wrocławskiego oraz turyści korzystający z uroków plażowania i kąpieli nad Jeziorem Mietkowskim, mogli przez całą sobotę uczestniczyć w atrakcjach towarzyszących. Były pokazy sprzętu wojskowego, ratowniczego, a policja, straż pożarna oraz ratownicy WOPR prezentowali także swoje wyposażenie. W specjalnie zorganizowanych punktach informacyjnych odwiedzający mogli poznać bliżej specyfikę pracy poszczególnych instytucji, w tym także Starostwa Powiatu Wrocławskiego oraz Wód Polskich.

Uczestnicy chętnie brali udział między innymi w zabawie z naszym kołem fortuny, podczas której odpowiadając na pytania z zakresu gospodarki wodnej i edukacji ekologicznej - można było wygrać gadżety z logotypem naszego gospodarstwa. Przez cały dzień trwania wydarzenia nasz punkt odwiedziło około 200 osób, którym nasi pracownicy przekazywali wagę i istotne zagadnienia dbania o środowisko wodne, tak aby z czystej wody mogły korzystać kolejne pokolenia Polaków.

Za wzorową współpracę podczas wydarzenia dziękujemy wszystkim naszym partnerom - Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendzie Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Dolnośląskiemu Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu oraz Starostwu Powiatowemu we Wrocławiu, gospodarzom obiektu rekreacyjnego w Borzygniewie, a także wszystkim, którzy odwiedzili punkty informacyjne.

StoiskoMietkow3m
Gospodarzem stoiska Wód Polskich był Apolinary Lipski - dyrektor Zarządu Zlewni w Legnicy. Fot. Wody Polskie.

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.