Początek jesieni to czas porządków wielu najpopularniejszych miejsc rekreacji nad akwenami w południowo-zachodniej Polsce, prowadzonych we współpracy z Wodami Polskimi. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie w ostatnim czasie odbyły się dwie duże akcje sprzątania terenów nadrzecznych wzdłuż Odry w centrum stolicy Dolnego Śląska. #WodyToNieŚmietnik.

Prawie pół tony odpadów - to wynik akcji przeprowadzonej w sobotę, 2 października, przez członków Fundacji Nasza Ziemia wraz z wolontariuszami Kaufland Polska we Wrocławiu, przy współudziale pracowników Wód Polskich z Wrocławia. Jak podkreślają uczestnicy wydarzenia, ponad 50 procent znalezionych śmieci na wałach we Wrocławiu wzdłuż kanału miejskiego, pomiędzy mostami Trzebnickimi i Warszawskimi, stanowiły odpady szklane. Mimo że butelki przyniesione nad rzekę mogły od razu trafić do pojemników ustawionych w rejonie wałów lub być zabrane ze sobą z powrotem, to ludzie woleli pozostawić je na brzegach, tym samym całkowicie zaśmiecając zielone tereny rekreacyjne służące innym mieszkańcom i turystom.

Przypomnijmy, że w niedawno we Wrocławiu na podobnym odcinku wzdłuż Odry odbył się trzeci dzień finału wielkiej ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata", również organizowany przez Fundację Nasza Ziemia. 19 września udało się zebrać prawie 300 kilogramów odpadów, które dzięki temu nie zanieczyszczą rzeki i nie spłyną wraz z nurtem do morza. Tu również przeważały odpady szklane, nie brakowało też tych sztucznych i plastikowych. Za zorganizowanie obu akcji w imieniu Dyrekcji Wód Polskich RZGW we Wrocławiu bardzo serdecznie dziękujemy przedstawicielom Fundacji Nasza Ziemia oraz uczestnikom wydarzeń.

Pamiętajmy, że każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów, szybko pojawiają się nowe. Problem dotyczy bowiem mentalności Polaków i ich niewłaściwych zachowań pozostawiania odpadów na łonie przyrody. Dlatego prowadzimy wiele akcji edukacyjnych, mających na celu uświadomienie społeczeństwu, jak duży to obecnie problem. Stąd kampania społeczna Wód Polskich i spot filmowy "Portret pamięciowy", który ma zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych. Kampania ma wymiar edukacyjny i przede wszystkim ma nakłonić każdego mieszkańca naszego kraju, by nie porzucać śmieci.

Działania informacyjne są prowadzone w telewizji, prasie i internecie. Szczegóły znajdują się na stronie Wód Polskich: https://wody.gov.pl/wody-to-nie-smietnik/szczegoly-kampanii. Natomiast pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można przesłać zgłoszenie dzikiego wysypiska nad wodą lub swój pomysł, co zrobić, aby śmieci nad wodą było mniej. Natomiast, jeśli widzimy, że ktoś zanieczyszcza rzekę, to warto natychmiast zgłosić ten fakt pod numer 112, aby uprawniony do karania w tego typu przypadkach organ państwowy, czyli policja lub straż miejska, niezwłocznie ukarał sprawców zaśmiecania.

SprzatanieSwiataFundacja
Rezultat wydarzenia zorganizowanego 19 września. Fot. Fundacja Nasza Ziemia.

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.