Kilkadziesiąt zebranych worków śmieci – to efekt akcji sprzątania brzegów i międzywala rzeki Odry przeprowadzonej przez pracowników Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach kampanii #WodyToNieŚmietnik.

Pracownicy RZGW we Wrocławiu w sobotę, 23 października, posprzątali jeden z najbardziej zanieczyszczonych terenów nad rzeką Odrą we Wrocławiu. Udało się uporządkować prawy brzeg tej rzeki od śluzy Różanka do mostu Milenijnego. Wśród odpadów pozostawionych na wałach były między innymi stare opony, kable, setki butelek i puszek, grille jednorazowe, plastikowe opakowania po produktach spożywczych i środkach czystości czy nawet fragmenty hulajnogi elektrycznej. Dzięki wysiłkowi grupy pracowników Wód Polskich zebrane odpady nie zanieczyszczą rzeki i nie spłyną wraz z nurtem do morza.

Kampania edukacyjna prowadzona pod hasłem #WodyToNieŚmietnik cieszy się w całym kraju coraz większym zainteresowaniem. Porzucone śmieci nie są bowiem obojętne dla ekosystemów, przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. Dbania o nasze środowisko powinniśmy uczyć się już od najmłodszych lat, a jako dorośli musimy dawać przykład dzieciom i młodzieży. Każda nawet najmniejsza akcja sprzątania przynosi efekty i pomaga chronić nasze środowisko. Pamiętajmy, że zasoby słodkich wód na świecie są bardzo ograniczone i z roku na rok maleją, dlatego należy je chronić ze szczególną troską. Dbajmy o #RzekiBezŚmieci.

SprzataniePracownicyRZGW1
Nabrzeża Odry są często odwiedzanym miejscem rekreacji. Niestety wciąż wiąże się to z pozostawianiem odpadków w wielu miejscach nad rzeką. Fot. Wody Polskie.

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.