Zachęcamy dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych z Wrocławia i z regionu, do udziału w pierwszej edycji programu "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie". Nasz projekt polega na realizacji lekcji na temat edukacji wodnej oraz, w przypadku chęci i możliwości, przeprowadzeniu inicjatyw towarzyszących.

W ramach programu uczniowie trzech klas z przedziału I-IV oraz trzech klas z przedziału V-VIII, które jako pierwsze wdrożą u siebie program i zrealizują zajęcia lekcyjne połączone z konkursami dodatkowymi lub akcjami sprzątania wezmą wiosną 2022 roku udział w zwiedzaniu obiektu hydrotechnicznego we Wrocławiu oraz pokazach ratownictwa wodnego zorganizowanych wspólnie przez Wody Polskie, policję, straż pożarną i ratowników wodnych. Wszystkie szkoły, które zgłoszą się do programu otrzymają certyfikat szkoły przyjaznej wodzie!

Wody Polskie edukują społeczeństwo w zakresie zrównoważonej gospodarki wodnej, ochrony przeciwpowodziowej, zapobiegania suszy oraz bezpieczeństwa i czystości nad wodą. Program "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" został zainicjowany przez Wody Polskie RZGW w Gdańsku. Jest z powodzeniem realizowany od ponad 2 lat w innych regionach kraju, teraz do akcji dołącza także wrocławski oddział Wód Polskich.

Głównym zadaniem programu jest upowszechnienie i usystematyzowanie wiedzy oraz wyrobienie właściwych nawyków i postaw dotyczących wody oraz szeroko pojętej gospodarki wodnej. Projekt zakłada między innymi wykorzystanie opracowanych przez Wody Polskie materiałów edukacyjnych, które zapewnią przeprowadzenie lekcji, poświęconych gospodarce wodnej według scenariuszy, w dopasowanej i atrakcyjnej dla uczniów formie.

Jako podmiot bezpośrednio związany z gospodarką wodną, priorytetowo traktujemy zaangażowanie w dbanie o środowisko naturalne oraz promowanie aspektów ekologicznych, edukacyjnych i historycznych, związanych z ożywianiem żeglugi i zagospodarowaniem akwenów na rzecz społeczeństwa. Programy jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewody Dolnośląskiego i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Partnerami projektu są: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Patronami medialnymi są Gazeta Wrocławska i Wrocław Nasze Miasto oraz TVP3 Wrocław.

Wszystkie szczegółowe informacje, prezentację programu, kartę zgłoszenia, regulamin oraz materiały edukacyjne są dostępne w specjalnej zakładce: 

https://wroclaw.wody.gov.pl/nasze-dzialania/program-aktywni-blekitni-szkola-przyjazna-wodzie

Więcej informacji udziela:

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
ul. Norwida 34, 50-950 Wrocław, tel. 71 337 89 34 lub +48 71 337 89 98
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.