Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nie ustają w realizowaniu dobrych praktyk na rzecz środowiska naturalnego. Tym razem grupa pracowników Zarządu Zlewni we Wrocławiu zorganizowała w porozumieniu z leśnikami akcję sadzenia drzew w rejonie Oleśnicy w województwie dolnośląskim. Takie działania mają niezwykle dobroczynny wpływ na wzrost poziomu retencji i ograniczanie występowania na naszych terenach okresów suszy.

Akcja nasadzeń została zorganizowana 16 listopada przez grupę pracowników Wód Polskich Zarządu Zlewni we Wrocławiu oraz Nadzoru Wodnego w Oleśnicy wraz z przedstawicielami Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Nasadzeń drzew dokonano w leśnictwie Bartków na oddziale 178d. Zalesiono gniazdo o powierzchni około 450 metrów kwadratowych, gdzie łącznie posadzono około 350 sadzonek dębu bezszypułkowego.

Miejsce nasadzeń zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie nieopodal swój początek ma rzeka Dobra, prawy dopływ Widawy, do której uchodzi po kilkudziesięciu kilometrach w rejonie wrocławskich osiedli Psie Pole oraz Kłokoczyce. Pamiętajmy, że każdy las, a nawet miejscowe zadrzewienia, poprawiają retencję, pomagają zachować wodę w glebie na dłużej i ograniczają jej szybki spływ w dół rzek, a w konsekwencji spowalniają spłynięcie do morza. Retencjonowanie wód między innymi poprawia całościowy bilans wodny w danym regionie i ma pozytywny wpływ na rozwijanie się przyrody na takim terenie.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie podobną akcję nasadzeń przeprowadzono na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska w obrębie Ryczeń, w powiecie górowskim, na Dolnym Śląsku, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Barycz. O tym więcej można przeczytać tutaj: https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/1360-pracownicy-wod-polskich-zarzadu-zlewni-w-lesznie-w-akcji-sadzenia-1000-drzew-w-okolicy-baryczy

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.