Pracownicy Wód Polskich nie ustają w prowadzeniu wiosennych akcji porządkowych nad rzekami. Wszystko odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii pod hasłem "Wody to nie śmietnik". Podczas kolejnych działań terenowych udało się uprzątnąć około pół tony śmieci z obszarów suchych zbiorników przeciwpowodziowych Sobieszów i Cieplice na terenie Jeleniej Góry, administrowanych przez Zarząd Zlewni w Lwówku Śląskim.

Pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim, jako kolejni w ostatnich dniach w Polsce południowo-zachodniej, podjęli czynności zmierzające do popularyzowania kampanii „Wody to nie śmietnik” i realizowania postulatu „Rzeki bez śmieci”. W akcję zaangażowały się osoby z kilku jednostek terenowych, dzięki czemu tylko jednego dnia udało się zebrać odpady zalegające na terenie zbiorników przeciwpowodziowych Sobieszów na potoku Kamienna i Cieplice na potoku Wrzosówka. Niestety znów okazało się, że obiekty pełniące bardzo ważną dla lokalnego społeczeństwa funkcję wzmocnienia bezpieczeństwa i ochrony przeciwpowodziowej całego regionu, są również miejscem, gdzie wraz z nurtem rzek trafia sporo odpadów, a część z nich jest tam celowo podrzucana.

Według szacunków naszych służb łącznie zebrano około pół tony śmieci. Przeważała niezliczona ilość plastikowych i szklanych butelek oraz opakowań. Niestety były też przedmioty cięższe i o większych gabarytach, wśród których uczestnicy natrafili między innymi na gruz, opakowania po olejach samochodowych, części samochodowe, opony, wykładziny podłogowe, papy dachowe, a nawet resztki niebezpiecznych płyt azbestowych... Zebrane przez pracowników Wód Polskich odpady zostaną odebrane i zutylizowane w porozumieniu z lokalnym samorządem, Urzędem Miasta Jeleniej Góry, za co naszym partnerom dziękujemy.

Kampania pod hasłem "Wody to nie śmietnik" na terenie administrowanym przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu trwa bardzo intensywnie, tylko od przełomu lutego i marca tego roku przeprowadzono szereg działań porządkowych nad rzekami i zbiornikami w kilkunastu lokalizacjach województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego, będących w zarządzie naszej instytucji. Te działania mają zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych w całym kraju, zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem wiosenno-letnim, który jest okazją do częstszego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i odwiedzania terenów rekreacyjnych nad rzekami czy jeziorami.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad akwenami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.