Ponad 50 osób uczestniczyło w sobotniej akcji sprzątania brzegów zbiornika Kozielno zlokalizowanego na terenie administrowanym przez Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie. Podczas wydarzenia o nazwie "Spacer z workiem", w które wydatnie zaangażowali się nasi pracownicy, udało się zebrać około tony śmieci. Dzięki temu odpady wyrzucane przez turystów i mieszkańców, zamiast trafić do akwenu, zostały bezpiecznie zutylizowane.

Trwa kampania "Wody to nie śmietnik", intensywnie prowadzona na obszarze Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i podległych Zarządów Zlewni. W miniony weekend w działaniach prowadzonych tym razem pod nazwą "Spacer z workiem" udało się posprzątać brzegi zbiornika Kozielno, popularnie wraz ze zbiornikiem Topola nazywanego Zalewem Paczkowskim.

Niestety zaledwie w ciągu 2,5 godziny uczestnicy akcji, wśród których pojawili się pracownicy Wód Polskich, członkowie lokalnego koła Polskiego Związku Wędkarskiego oraz lokalni mieszkańcy wraz z rodzinami, zebrali około tony śmieci. Odpadki na szczęście finalnie trafiły do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Paczkowie i nie zatruły na stałe wód zbiornika i pozostałych akwenów zlokalizowanych w ramach kaskady na Nysie Kłodzkiej.

SprzatanieSmieciPaczkowKozielno1
Zebrane śmieci na tle zbiornika Kozielno. Fot. Wody Polskie.

Przypomnijmy, że w ramach kampanii pod hasłem "Wody to nie śmietnik" na terenie administrowanym przez Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, począwszy od przełomu lutego i marca tego roku przeprowadzono szereg działań porządkowych nad rzekami i zbiornikami w kilkunastu lokalizacjach województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego, będących w zarządzie naszej instytucji. Te działania mają zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych w całym kraju, zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem letnim, który jest okazją do częstszego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i odwiedzania terenów rekreacyjnych nad rzekami czy jeziorami.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad akwenami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.