Pół tony zebranych śmieci - to efekt kolejnej przeprowadzonej przez pracowników Wód Polskich akcji porządkowania okolic akwenów z odpadów. W ostatni weekend w ramach kampanii "Wody to nie śmietnik" udało się posprzątać brzegi zbiornika Złotniki koło Gryfowa Śląskiego na Dolnym Śląsku.

W akcję popularyzowania kampanii Wód Polskich pod hasłem „Wody to nie śmietnik” i realizowania postulatu „Rzeki Bez Śmieci” kolejny raz zaangażowali się pracownicy Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim. Tylko jednego dnia kilkunastu pracownikom udało się zebrać pół tony śmieci z brzegów zbiornika Złotniki, czyli popularnego Jeziora Złotnickiego. To łącznie kilkadziesiąt worków o pojemności 120 litrów, w tym w szczególności duże ilości plastikowych i szklanych butelek oraz opakowań. Zebrano również przedmioty cięższe i o większych gabarytach, wśród których uczestnicy natrafili między innymi na części samochodowe, opony czy materiały pobudowlane oraz gruz.

SprzatanieSmieciZlotniki2
Niestety na brzegach zbiornika Złotniki znaleziono mnóstwo śmieci. Fot. Wody Polskie.

Przypomnijmy, że w ramach kampanii pod hasłem "Wody to nie śmietnik" na terenie administrowanym przez Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, począwszy od przełomu lutego i marca tego roku przeprowadzono szereg działań porządkowych nad rzekami i zbiornikami w kilkunastu lokalizacjach województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego, będących w zarządzie naszej instytucji. Te działania mają zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych w całym kraju, zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem letnim, który jest okazją do częstszego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i odwiedzania terenów rekreacyjnych nad rzekami czy jeziorami.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad akwenami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.