22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od ponad 30 lat. W związku z ideą promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie, Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie wsparły akcję sprzątania rzeki Nysy Kłodzkiej w Nysie, w województwie opolskim. Efekt to zebranie i utylizacja około 2 ton śmieci, które nie trafią na zawsze do ekosystemu wodnego.

Inicjatorem zbiorowego sprzątania śmieci zalegających na brzegach cieku był Polski Związek Wędkarski okręg Opole. Do działań porządkowych dołączyli pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Nysie oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Carolinum przy wsparciu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji AKWA Nysa. Zbiórka odpadów odbyła się na odcinku od zapory zbiornika wodnego Nysa do jazu przy Alejach Wojska Polskiego.

Zaangażowana młodzież została podzielona na dwie grupy i posprzątała oba brzegi – od jazu do budowli zrzutowej zbiornika Nysa. Łącznie zebrano około 2 tony śmieci. Po zakończeniu działań pracownicy naszego przedsiębiorstwa wspomogli organizatorów akcji w zwożeniu i utylizacji zebranych nieczystości.

Kampania pod hasłem "Wody to nie śmietnik" na terenie administrowanym przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wciąż trwa bardzo intensywnie. W sam Światowy Dzień Ziemi przeprowadzono trzy działania porządkowe nad rzekami i zbiornikami na terenach województw dolnośląskiego oraz opolskiego, będących w zarządzie naszej instytucji. Takie inicjatywy, szczególnie w dni takie jak ten, zwracają uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz akwenów w całym kraju.

Nasi pracownicy chętnie angażują się w wydarzenia cykliczne organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Chcemy edukować wszystkich: starszych i młodszych, dzieci, studentów, osoby aktywnie wypoczywające nad wodą oraz użytkowników wód. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Wspólnie zadbajmy o czystość wód dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad zbiornikami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.