Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zaangażowały się w kolejną akcją związaną z porządkowaniem terenów nadrzecznych ze śmieci i odpadów na obszarze Polski południowo-zachodniej. Dzięki temu w miniony weekend w ramach akcji pod nazwą Operacja Czysta Rzeka w Legnicy udało się posprzątać wały rzeki Kaczawy w tym mieście.

Druga edycja finału Operacji Czysta Rzeka w Legnicy odbyła się w sobotę, 30 kwietnia. Grupa 15 wolontariuszy w trzy godziny zebrała aż 43 worki śmieci z wałów Kaczawy, które pozbierano na odcinku rzeki od mostu na ulicy Wrocławskiej do mostu im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Wśród śmieci tradycyjnie przeważyły butelki, ale nie brakowało również innych szklanych i plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Niestety uczestnicy akcji natknęli się również na celowo wyrzucone nad wodą ubrania, sprząt sportowy jak rolki czy niebezpieczne przedmioty medyczne w postaci strzykawek.

Akcja została zorganizowana przy wsparciu pracowników Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy. Odbiorem zebranych odpadów zajęło się zaś Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Wszystki uczestnikom inicjatywy bardzo serdecznie dziękujemy!

SprzatanieSmieciLegnicaKaczawa2
W ciągu kilku godzin zebrano kilkadziesiąt worków odpadów. Fot. mat. organizatora.

Przypominamy, że w ramach kampanii pod hasłem "Wody to nie śmietnik" na terenie administrowanym przez Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, od początku tegorocznego przedwiośnia przeprowadzono szereg działań porządkowych nad rzekami i zbiornikami w kilkunastu lokalizacjach województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego, będących w zarządzie naszej instytucji. Te działania mają zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych w całym kraju, zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem letnim, który jest okazją do częstszego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i odwiedzania terenów rekreacyjnych nad rzekami czy jeziorami.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad akwenami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.