10 dni trwania akcji, ponad 15 tysięcy wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec, 850 kilometrów "edukacji ekologicznej" oraz 120 ton odpadów. To podsumowanie pierwszej edycji międzynarodowej Akcji Czysta Odra. W największą tego typu inicjatywę w dorzeczu Odry włączyły się Wody Polskie, które objęły to wydarzenie patronatem. Nasza instytucja na co dzień sama realizuje kampanię pod hasłem "Wody to nie śmietnik", dzięki której tylko w tym roku w dorzeczu drugiej co do wielkości najdłuższej rzeki w Polsce na obszarze administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu udało się zebrać i zutylizować kilkadziesiąt ton śmieci.

Od 29 kwietnia do 8 maja ponad 15 tysięcy osób sprzątało brzegi Odry na całej jej długości, a także jej dopływy, między innymi Wartę, Nysę Kłodzką, Nysę Łużycką, Bóbr, Troję, Oławę, Pełcznicę, Prudnik. W akcji wzięli udział mieszkańcy i lokalne władze nadrzecznych miejscowości, ratownicy wodni, druhowie z ochotniczych straży pożarnych, szkoły, wędkarze i straż rybacka, członkowie organizacji społecznych, nurkowie i wielu innych ludzi blisko związanych z wodą.

Akcję Czysta Odra zorganizował wrocławski ekolog Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL przy udziale setek organizacji społecznych w Polsce. - Odra to wyjątkowa rzeka, która nas łączy. I właśnie pod tym hasłem zorganizowaliśmy najdłuższą akcję edukacyjną w Polsce. Łącznie to ponad 850 km edukacji ekologicznej, czyli tyle, ile długości liczy Odra. Mamy świadomość, że sprzątanie jest potrzebne, ale nie rozwiązuje problemu nadmiaru plastiku w środowisku. Kluczowe są zmiany systemowe i zmuszenie producentów do wzięcia odpowiedzialności za opakowania wprowadzane do rynkowego obiegu. Świadomość konsumentów może te zmiany wymusić oddolnie. Dlatego też przy każdej okazji staramy się o tym głośno mówić - wyjaśnia inicjator.

Wody Polskie, prowadząc kampanię #WodyToNieŚmietnik, bardzo dobrze rozumieją problem zaśmiecania wód, wspierając i współorganizując każdego roku kilkadziesiąt akcji, dzięki którym z terenów nadrzecznych i okolic zbiorników wodnych znikają tony śmieci. Problem ze względu na stale rosnącą popularność tego typu terenów rekreacyjnych jednak powraca, dlatego niezwykle ważna w tym aspekcie jest edukacja wodna, przekazywana tak, aby wpajać już od najmłodszych lat zasady czystego i bezpiecznego przebywania nad wodą. Dlatego wszystkim organizatorom oraz uczestnikom Akcji Czysta Odra bardzo mocno gratulujemy przeprowadzenia niezwykle pożytecznych działań na tak dużą skalę!

Akcja Czysta Odra odbyła się pod patronatem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, marszałków województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także prezydentów, burmistrzów i wójtów większości nadodrzańskich miast i gmin. Szczegóły dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/AkcjaCzystaOdra/

AkcjaCzystaOdraLogo

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.