Pracownicy Wód Polskich Nadzoru Wodnego w Trzebnicy wzięli udział w akcji sprzątania kanału Sąsieczna, biegnącego w bezpośrednim sąsiedztwie Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. Uczestnicy wydarzenia, czyli uczniowie oraz pracownicy placówki, zebrali łącznie około 20 worków odpadów. Z koryta kanału wyciągnięto również wiele gałęzi i konarów mogących powodować zatory, zaś ich wywozem zajęły się nasze służby.

Akcja została zainicjowana przez Dyrekcję Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie, która we współpracy z Wodami Polskimi chciała zachęcić uczniów do dbania o swoje najbliższe otoczenie z pożytkiem dla lokalnego środowiska wodnego. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie jednej z klas wraz ze swoimi nauczycielami oraz pracownikami szkoły. W sumie było to kilkadziesiąt osób. Wody Polskie dla każdego ucznia zapewniły rękawice ochronne oraz worki na odpady zmieszane, których odbiór zabezpieczyły służby Burmistrza Miasta i Gminy Żmigród.

Odcinek kanału o długości około 300 metrów został gruntownie wysprzątany zaledwie w 2 godziny. Widać było, że wśród uczniów jest kilku młodych ludzi, którym, podobnie jak pracownikom Wód Polskich, szczególnie zależy na dbaniu o dobrostan środowiska. Daje to nadzieję, że w przyszłości i oni będą przykładem dla innych w swoim postępowaniu, dzięki czemu liczba śmieci nad rzekami będzie z roku na rok malała.

SprzatanieKanalSasieczna2
Pamiątkowe zdjęcie uczestników akcji. Fot. Wody Polskie.

Za pomoc w przeprowadzeniu akcji szczególne podziękowania należą się pracownikom Zespołu Szkół Powiatowych oraz przedstawicielom Burmistrza Miasta i Gminy w Żmigrodzie. Współpraca różnych jednostek i środowisk na terenie Gminy Żmigród na rzecz szeroko rozumianej ekologii po raz kolejny przebiegła wzorowo i zmotywowała do dalszych tego typu działań.

Przypominamy, że w ramach kampanii pod hasłem "Wody to nie śmietnik" na terenie administrowanym przez Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, od początku tegorocznego przedwiośnia przeprowadzono szereg działań porządkowych nad rzekami i zbiornikami w kilkunastu lokalizacjach województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego, będących w zarządzie naszej instytucji. Te działania mają zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych w całym kraju, zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem letnim, który jest okazją do częstszego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i odwiedzania terenów rekreacyjnych nad rzekami czy jeziorami.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad akwenami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.