60 uczestników, 150 worków zebranych odpadów, łącznie około 2 tony śmieci z terenu 2 rzek. Oto efekty akcji pod hasłem "SprzątnijMy Park Książański", w której w miniony weekend wzięli udział pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy. Po zakończeniu zbiórki śmieci zorganizowali oni dodatkowo edukacyjne atrakcje związane z poszerzaniem wiedzy na temat gospodarki wodnej.

Trzecia już edycja akcji pod nazwą "SprzątnijMy Park Książański" odbyła się 18 czerwca na terenach, przez które na co dzień przepływają rzeka Pełcznica i potok Szczawnik. Przy wsparciu pracowników Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy udało się w tym roku zebrać około 2 tony odpadów. Jak relacjonowali uczestnicy wydarzenia - śmieci zostało zebranych dwukrotnie mniej niż w poprzednich latach, jednak to wciąż o wiele za dużo.

Uczestnicy akcji najpierw z przewodnikami wyruszyli na wyznaczone trasy w rejonie Wałbrzycha, a po zakończeniu sprzątania czekały na nich edukacyjne atrakcje, między innymi w postaci koła fortuny, które cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci biorących udział w inicjatywie. Odpowiedzi na pytania nie sprawiały problemów, a uczestnicy byli nagradzani upominkiem z logo Wód Polskich. Po przejściu kilku kilometrów na trasach i uprzątnięciu zalegających opakowań, plastików, butelek, opon i wielu innych odpadów, pytania z zakresu szeroko rozumianej gospodarki wodnej były miłym akcentem podsumowującym akcję, której głównym organizatorem było stowarzyszenie „Czysty Wałbrzych”.

SprzatnijmyParkKsiazanski2022Stoisko
Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat gospodarki wodnej i otrzymać edukacyjne nagrody. Fot. Wody Polskie.

SprzatnijmyParkKsiazanskiKoloFortuny
W zabawie z kołem fortuny brali udział również dorośli. Fot. Wody Polskie.

Kampania pod hasłem "Wody to nie śmietnik" na terenie administrowanym przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wciąż trwa bardzo intensywnie. Nasi pracownicy chętnie angażują się w wydarzenia cykliczne organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Chcemy edukować wszystkich: starszych i młodszych, dzieci, studentów, osoby aktywnie wypoczywające nad wodą oraz użytkowników wód. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Wspólnie zadbajmy o czystość wód dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad zbiornikami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.