„Odrakajakiem 2022” to ogólnopolski projekt, którego celem jest przepłynięcie Odrą dwoma kajakami trasy 750 kilometrów z Krapkowic do Świnoujścia. Wyprawa promuje walory turystyczne regionów wzdłuż trasy spływu, historię, kulturę, ciekawe inicjatywy, lokalne społeczności oraz ochronę naturalnego środowiska wodnego i bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą. Edukację wodną w tym zakresie wspierają Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, które objęły wydarzenie patronatem.

Trwające od roku przygotowania do spływu obejmowały treningi, szkolenia, kompletowanie sprzętu, działania merytoryczne oraz logistyczne. Wyprawa wyrusza 24 czerwca z Krapkowic, aby po około 2-3 tygodniach dopłynąć do wybrzeży Bałtyku w Świnoujściu. W trakcie wyprawy „Odrakajakiem” organizowanych będzie wiele spotkań i wydarzeń na trasie spływu, promujących możliwości turystycznego zagospodarowania rzeki Odra.

- Już w piątek 24 czerwca o godzinie 12:00 wyruszamy z Portu Jachtowego w Krapkowicach w 750 kilometrową wyprawę rzeką Odrą by po około dwóch tygodniach dotrzeć do Muzeum Obrony Wybrzeża Fort Gerhard w Świnoujściu. W piątek będziemy gośćmi Gminy Dobrzeń Wielki, w sobotę Mariny Brzeg MOSiR, gdzie odbędą się IV Regaty Smoczych Łodzi. W niedziele mamy zamiar dotrzeć do Wrocławia, gdzie w godzinach popołudniowych spotkać nas będzie można w okolicach Mostu Grunwaldzkiego. Odwiedzimy wiele ciekawych i interesujących miejsc m.in. Marinę w Chobieni, Głogów, Nową Sól, Gubin, Kostrzyn nad Odrą, Szczecin - piszą uczestnicy akcji.

Bezpośrednie relacje z przygotowań oraz samej wyprawy można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/Odrakajakiem

OdraKajakiemTrasaRejsu
Trasa z Krapkowic w województwie opolskim do Świnoujścia w województwie zachodnio-pomorskim. Fot. mat. organizatora.

Podczas przygotowań do wyprawy jej uczestnicy intensywnie włączyli się w projekt „Czysta Odra” organizując akcję w Krapkowicach, Dobrzeniu Wielkim i Brzegu. Sprzątanie rzeki Odry i jej nabrzeży uaktywniło lokalne społeczności do bezpośrednich działań, zwróciło uwagę na problem ochrony środowiska naturalnego. Udział  „Odrakajakiem 2022” w akcji „Czysta Odra” mały przede wszystkim charakter edukacyjny i spotkały się z dużym, pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców regionu przybliżając potrzebę działań proekologicznych. Główni organizatorzy tych działań również byli wspierani przez Wody Polskie.

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.