Za nami kolejna, czwarta już edycja edukacyjnej akcji Bezpieczne Wakacje z WOPR Nysa i Wodami Polskimi. Tegoroczne wakacje nad zbiornikiem Nysa obfitowały w liczne atrakcje dla dzieci, a przede wszystkim w edukacyjne spotkania połączone z dobrą zabawą.

Jak co roku, akcja prowadzona była przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Nysa, które ma swoją bazę nad zbiornikiem Nysa w Skorochowie. W inicjatywę zaangażowani byli także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nysie oraz pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Nysie. Niektóre ze spotkań odbyły się w ramach warsztatów edukacyjnych polsko-czeskiego projektu pn. „Międzynarodowo i bezpiecznie nad wodą”– "Mezinárodně a bezpečně na vodě”, koordynowanych przez Komenda Wojewódzka Policji w Opolu oraz Komendy Powiatowej Policji w Jeseniku.

Niezależnie od okoliczności należy mieć na względzie, że beztroski relaks nad wodą może zostać przerwany przez nieoczekiwane zdarzenie, które będzie wymagało udzielenia pierwszej pomocy osobom tonącym, prowadzącym nierówną walkę z żywiołem. Dlatego też w czasie zajęć najmłodsi poznali zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Każda z grup zaznajomiła się z regułami udzielania pierwszej pomocy przy okazji ćwiczeń praktycznych. To niezwykle istotne, ponieważ wiedza z tego zakresu czerpana przez uczestników od najmłodszych lat ma realny wpływ na zmniejszenie liczby wypadków nad wodami w przyszłości. Ponadto dzieci poznały tajniki pracy ratowników i sposoby na ochronę środowiska wodnego. Niezmiennie popularnością cieszyły się rejsy łodzią ratowniczą, przejażdżki quadami, zabawa na dmuchanym zamku oraz pokazy tresury psa policyjnego. Najmłodsi otrzymywali również gadżety od Wód Polskich.

Spotkania cieszyły ogromny zainteresowaniem. Od maja do września bieżącego roku odbyło się ponad 38 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 900 dzieci z Polski, Czech i Ukrainy. 2 września 2022 r. na terenie bazy WOPR Nysa miało miejsce ostatnie spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 200 uczniów nyskich szkół.

Bezpieczne Wakacje WOPR NysaCwiczenia3 Bezpieczne Wakacje WOPR NysaCwiczenia2

 Najlepszym sposobem na zdobycie wiedzy z zakresu ratownictwa są zajęcia praktyczne pod okiem ekspertów. Fot. WOPR Nysa.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy przekazać uczestnikom wiedzę z zakresu bezpiecznego wypoczynku i ochrony wód. Dziękuje Ratownikom Wodnym z Nysy za ogrom poświęcenia i pracy podczas tych działań. Dyrektorowi PGW WP Zarządu Zlewni w Nysie Sławomirowi Janikowi, Komendantowi KPP w Nysie, Policjantom Wodnym i innym funkcjonariuszom za pomoc w organizacji spotkań. Już teraz widzę, że nasza wspólna współpraca z Wodami Polskimi i Policją w Nysie przynosi wymierny efekt, gdyż w trakcie wielu spotkań z starszymi dzieciakami okazywało się, że wielu z nich było już co najmniej raz na terenie bazy WOPR Nysa i miało okazję posłuchać o pracy ratowników wodnych i policjantów wodnych. – mówi Jarosław Białochławek, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Nysa.

To czwarty sezon wspólnej akcji wodnych ratowników oraz naszych pracowników na rzecz edukacji wodnej pod hasłem "Bezpieczne Wakacje z WOPR Nysa i Wodami Polskimi". Łącznie w 2019, 2020, 2021 i obecnym roku podczas wakacji nad Jeziorem Nyskim wzięło udział już kilka tysięcy dzieci.

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.