Dla poprawy stanu naszych wód, szerzenia wiedzy i edukowania o skutkach zaśmiecania wspólnych przestrzeni, w tym terenów nadwodnych, w ramach kampanii „Wody to nie śmietnik” pracownicy wrocławskich Wód Polskich wzięli udział w szeregu akcji sprzątania wód. Posprzątaliśmy dziesiątki kilometrów terenów położonych nad rzekami, jeziorami i zbiornikami w całym Dolnym Śląsku, a także w części województw Lubuskiego, Wielkopolskiego oraz Opolskiego, zbierając tony śmieci! Nieocenioną pomoc niosą nam osoby, dla których troska o czyste wody nie jest jedynie hasłem – m.in. lokalni mieszkańcy, uczniowie, wolontariusze, wędkarze, samorządowcy, czy przedstawiciele służb. Międzynarodowa kampania "Sprzątanie Świata" odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września to kolejna doskonała okazja do podjęcia działań, mających na celu ograniczenie degradacji środowiska.

W nadchodzący weekend z okazji Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata odbędą się dwie akcje sprzątania, którym patronują Wody Polskie we Wrocławiu. Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych oraz Fundacja Polska górom zapraszają mieszkańców powiatu Wałbrzyskiego i okolic do wsparcia działań wokół jeziora Bystrzyckiego w dniu 17 września od godz. 11:00. Planowane jest oczyszczenie nabrzeża akwenu oraz zebranie zalegające odpadów na szlakach i ścieżkach wokół zbiornika. Dla wolontariuszy przewidziany jest poczęstunek oraz gry i zabawy.

18 września to III dzień finału 29. Akcji Sprzątania Świata organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Celem jest posprzątanie całego terenu Kępy Mieszczańskiej we Wrocławiu, wraz z brzegiem rzeki Odry. Wolontariusze zostaną wyposażeni w niezbędne worki, rękawice i chwytaki, a w samym centrum Parku Mieszczańskiego będą miały miejsce gry ekologiczne i konkursy dla dzieci. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych szczytnych inicjatywach prowadzonych na rzecz edukacji ekologicznej i wychowywania społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska.


Rok 2022 rozpoczęliśmy intensywnie – na przełomie lutego i marca przeprowadziliśmy siedem akcji sprzątania w różnych rejonach Polski południowo-zachodniej, będących pod administracją wrocławskich Wód Polskich. Natrafiliśmy na tony śmieci: zarówno tych mniejszych, jak plastikowe i szklane butelki, opakowania po jedzeniu, lekach i kosmetykach, jak i tych większych – opony, zużyty sprzęt elektroniczny, czy meble. Na szczęście dzięki zaangażowaniu naszych pracowników szereg cieków (Rudzica, Szczawnik, Pełcznica, Barycz, Kuroch) i zbiorników (Sobieszów, Cieplice, Topola, Złotniki) uzyskał stan bliższy naturalnemu. Nieocenioną pomoc nieśli nam wolontariusze, lokalni mieszkańcy, samorządy, uczniowie, wędkarze, straż rybacka, leśnicy, strażacy, organizacje społeczne i wiele innych zaangażowanych osób.

SobieszowiCieplicePion SzczawnikPelcznicaSprzatanie SprzatanieSmieciZlotniki2

Światowy Dzień Ziemi to święto obchodzone w naszym kraju od ponad 30 lat. W związku z ideą promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie, Zarząd Zlewni w Nysie wsparł akcję sprzątania rzeki Nysy Kłodzkiej w Nysie, organizowaną przez Polski Związek Wędkarski okręg Opole. Efekt to zebranie i utylizacja około 2 ton śmieci, które nie trafią na zawsze do ekosystemu wodnego. W czasie kolejnej inicjatywy nabrzeża rzeki Sąsiecznica w Żmigrodzie na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni w Lesznie zostały pozbawione długorozkładających się, szkodliwych dla środowiska odpadów.

Również podczas trzeciej edycji wydarzenia pod hasłem "SprzątnijMy Park Książański" nie zabrakło przedstawicieli Wód Polskich. W tym roku udało się zebrać aż 2 tony odpadów. Jak relacjonowali uczestnicy wydarzenia – śmieci zostało zebranych dwukrotnie mniej niż w poprzednich latach, jednak to wciąż o wiele za dużo. Po zakończeniu zbiórki śmieci wolontariusze mogli skorzystać z edukacyjnych atrakcji przygotowanych przez Wody Polskie, związanych z poszerzaniem wiedzy na temat gospodarki wodnej.

SprzatnijmyParkKsiazanski2022Stoisko

Sasieczna


Zaangażowaliśmy się także w projekt pod nazwą Operacja Czysta Rzeka. Pracownicy Zarządu Zlewni w Legnicy wzięli udział akcji, w czasie której doprowadzono do porządku wały rzeki Kaczawy. Wśród śmieci przeważyły butelki, ale nie brakowało również innych szklanych i plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Uczestnicy akcji natknęli się również na celowo wyrzucone nad wodą ubrania czy niebezpieczne przedmioty medyczne w postaci strzykawek.  

Pracownicy Nadzoru Wodnego w Trzebnicy włączyli się w sprzątanie kanału Sąsieczna, biegnącego w bezpośrednim sąsiedztwie Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. Uczestnicy wydarzenia – czyli uczniowie oraz pracownicy placówki, zebrali łącznie około 20 worków odpadów. Z koryta kanału wyciągnięto również wiele gałęzi i konarów mogących powodować zatory, zaś ich wywozem zajęły się nasze służby. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie jednej z klas wraz ze swoimi nauczycielami oraz pracownikami szkoły. W sumie było to kilkadziesiąt osób.

SprzatanieKanalSasieczna2 Kaczawa

Wrocławskie Wody Polskie dostrzegając problem zaśmiecania wód, patronują oraz włączają się aktywnie w akcje sprzątania rzek. Wpisują się one w idee naszej kampanii „Wody to nie śmietnik!” i pełnią pożyteczną rolę w zakresie edukacji wodnej i nauki odpowiedzialnych postaw. Najlepiej uwidacznia to Akcja Czysta Odra pod patronatem Wód Polskich. 10 dni trwania akcji, ponad 15 tysięcy wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec, 850 kilometrów "edukacji ekologicznej" oraz 120 ton odpadów. To podsumowanie pierwszej edycji największej tego typu międzynarodowej inicjatywy w dorzeczu Odry. Od 29 kwietnia do 8 maja 2022 roku ponad 15 tysięcy osób sprzątało brzegi Odry na całej jej długości, a także jej dopływy, między innymi Wartę, Nysę Kłodzką, Nysę Łużycką, Bóbr, Troję, Oławę, Pełcznicę, Prudnik. W akcji zorganizowanej Dominika Dobrowolskiego wzięli udział mieszkańcy i lokalne władze nadrzecznych miejscowości, ratownicy wodni, druhowie z ochotniczych straży pożarnych, szkoły, wędkarze i straż rybacka, członkowie organizacji społecznych, nurkowie i wielu innych ludzi blisko związanych z wodą.

Wszystkie te opisane wyżej działania mają zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych w całym kraju. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad akwenami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.


Pobierz ulotkę - Dbaj o czystość rzek i jezior

ulotka KZGW razem A5 6 wrzenia 2022