Przedstawiciele Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wsparli kolejną akcję porządkowania obszarów zlokalizowanych nad akwenami. Tym razem nasi pracownicy aktywnie zaangażowali się w sprzątanie z odpadów terenów zbiornika wodnego Lubachów, czyli popularnego Jeziora Bystrzyckiego na Dolnym Śląsku, pod szyldem Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata - World Cleanup Day. Zebrano blisko 2 tony śmieci.

Pożyteczna inicjatywa została zorganizowana 17 września nad Jeziorem Bystrzyckim przez Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych oraz Fundację Polska Górom, w ramach akcji Milion Powodów By Nie Sięgnąć Dna'3. Udział w niej wzięli pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy, którzy również już dzień wcześniej sprzątali rejon ujścia rzeki Bystrzyca do zbiornika Lubachów. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób, zaopatrzonych w sprzęt: rękawiczki, worki, chwytaki i kamizelki. Zebrani mogli także zapoznać się i pobrać pierwszą w Polsce ekologiczna aplikację - Zmieć śmieć, która miała swoją premierę.

Sprzątanie odbywało się zarówno z wody, na brzegach zbiornika, jak i w jego sąsiedztwie, czyli na najbardziej uczęszczanych trasach spacerowych i szlakach w rejonie akwenu, prowadzących między inny do zapory, Pensjonatu Fregata czy na Zamek Grodno. W ciągu dwóch dni zebrano łącznie ponad 1700 kilogramów odpadów. Dla uczestników akcji sprzątania nie zabrakło też wydarzeń towarzyszących, podczas których mogli między innymi wziąć udział w loterii z kołem fortuny, gdzie do wygrania w quizie wiedzy na temat edukacji wodnej były gadżety od Wód Polskich.

Fot. mat. organizatora/Wody Polskie.

Przypomnijmy, że przez cały 2022 roku na terenie administrowanym przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wciąż trwa bardzo intensywnie kampania pod hasłem "Wody to nie śmietnik". Nasi pracownicy licznie angażują się również w wydarzenia organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Chcemy edukować wszystkich: starszych i młodszych, dzieci, studentów, osoby aktywnie wypoczywające nad wodą oraz użytkowników wód. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Wspólnie zadbajmy o czystość wód dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad zbiornikami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.