Kolejna pożyteczna akcja nad akwenami w rejonie Polski południowo-zachodniej za nami. Tym razem w nawiązaniu do kampanii #WodyToNieŚmietnik, uczniowie dwóch szkół podstawowych wraz z pracownikami Wód Polskich posprzątali tereny wokół zbiornika wodnego Słup położonego niedaleko Jawora na Dolnym Śląsku.

Akcja porządkowania okolic zbiornika wodnego Słup została zorganizowana 21 września. W wydarzeniu wzięło udział 45 uczniów wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Piastów Śląskich w Piotrowicach oraz z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Męcince. Akcja pokazała, że mimo edukowania społeczeństwa turyści i osoby odwiedzające rekreacyjnie rejon akwenów nadal celowo pozostawiają śmieci na łonie natury. Podczas zaledwie kilku godzin sprzątania zebrano niestety 75 worków o pojemności 120 litrów. Wywóz zebranych śmieci zorganizowała Gmina Męcinka.

Przypomnijmy, że przez cały 2022 roku na terenie administrowanym przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wciąż trwa bardzo intensywnie kampania pod hasłem "Wody to nie śmietnik". Nasi pracownicy licznie angażują się również w wydarzenia organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Chcemy edukować wszystkich: starszych i młodszych, dzieci, studentów, osoby aktywnie wypoczywające nad wodą oraz użytkowników wód. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Wspólnie zadbajmy o czystość wód dla nas i dla przyszłych pokoleń. Na terenie czterech województw - całego dolnośląskiego i cześci lubuskiego, opolskiego i wielkopolskiego zorganizowano już ponad 20 takich akcji, które wsparły Wody Polskie RZGW we Wrocławiu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to adres Wód Polskich, pod który cały czas można przesłać swoje zgłoszenie, dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów nad zbiornikami. Lokalizacje zaśmieconych miejsc można sygnalizować również bezpośrednio w jednostkach terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, których lista kontaktowa jest dostępna w tym miejscu: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.