Już wkrótce nie tylko mieszkańcy okolic Jawora i Legnicy, ale również turyści z całej Polski będą mogli rekreacyjnie i na sportowo spędzać wolny czas nad zbiornikiem Słup. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekazały właśnie w dzierżawę fragment terenu na potrzeby Bazy Sportów Wodnych i Żeglarskich dla mieszkańców gminy Męcinka.

Uroczyste spotkanie miało miejsce w środę, 29 maja. Głównym punktem było przekazanie terenu przy zbiorniku wodnym przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Mateusza Surowskiego na rzecz mieszkańców, w imieniu których występował wójt gminy Męcinka Mirosław Brzozowski. W wydarzeniu udział wzięli również Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, posłanka Elżbieta Witek oraz wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Wszyscy mieli swój istotny udział w powstaniu bazy i nowego miejsca rekreacji nad zbiornikiem Słup.

- Dzisiejsze wydarzenie z pewnością będzie miało olbrzymi wpływ na rozwój lokalnej społeczności i całego regionu Ziemi Jaworskiej, zwłaszcza, że chcielibyśmy w ten teren zainwestować, aby mieszkańcy mogli z niego w pełni korzystać - mówił Mirosław Brzozowski. - Rok temu przyjechałam na pierwsze zawody żeglarskie dla młodych żeglarzy, ścigających się na zbiorniku. Okazało się, że prawdziwi pasjonaci potrzebują terenu, gdzie będą mogli trenować i ćwiczyć. Teraz okazuje się, że te marzenia stały się faktem, a piękny krajobraz będzie służył również całym rodzinom zjeżdżającym tutaj na wypoczynek - podkreślała z kolei Elżbieta Witek.

- Cieszę się, że na dzisiejszej uroczystości pojawiło się tak wiele rodzin z dziećmi, gdyż całe polskie zasoby wodne są właśnie po to, aby korzystały z nich wszystkie pokolenia rodaków. Teraz wodniacy, sportowcy, ale też zwykli mieszkańcy mogą być pewni, że teren nad zbiornikiem Słup będzie prawdziwym miejscem rekreacji na lata - zapewniał Grzegorz Witkowski. - Chciałbym pogratulować lokalnym mieszkańcom, którym ta inwestycja będzie służyła. Bardzo raduje fakt, że gmina ma pomysł na przyszłość i wizję rozwoju całego regionu, dzięki wykorzystaniu wspaniałego krajobrazu, historii i zasobów naturalnych - wyjaśniał Paweł Hreniak.

- Jestem tu nie tylko z obowiązku, ale przede wszystkim ponieważ mam zaszczyt brać udział w wydarzeniu służącym wszystkim pokoleniom lokalnej społeczności. Życzę korzystającym z Bazy Sportów Wodnych i Żeglarskich Gminy Męcinka, aby to właśnie tutaj wychowywali się przyszli mistrzowie, a sam akwen stał się kuźnią żeglarskich talentów - podsumował Mateusz Surowski.

Częścią uroczystości był również panel dyskusyjny, w trakcie którego prelegentami byli: Mirosław Brzozowski, wójt gminy Męcinka; Sylwester Rudziec, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jaworskiego; Krzysztof Skrzyniarz, prezes zarządu Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu; Grzegorz Dyjas, komandor Gminnego Klubu Żeglarskiego „Cysterska Brać” czy przedstawiciele OSP Wiesław Gregulski Komendant Gminny i Mariusz Uhornicki Prezes OSP Przybyłowice.

Poruszono między innymi tematy związane z przygotowaniami planistycznymi terenów rekreacyjnych i inwestycyjnych przy zbiorniku wodnym Słup. Opisano działalność i sukcesy Gminnego Klubu Żeglarskiego „Cysterska Brać”. Przybliżono także szczegóły kolejnych zawodów, które zostaną zorganizowane w ramach Dolnośląskich Regat Żeglarskich w Słupie już 7 września 2019 roku. Prezes zarządu Dolnośląskiego WOPR podkreślał również wagę zachowania środków bezpieczeństwa w trakcie przebywania na akwenie. Na koniec wójt gminy Męcinka zaciekawił wszystkich zgromadzonych opowieścią o nowej strategii rozwoju marki turystycznej pod hasłem "Podwodna wieś", która nierozerwalnie wiąże się z dawną wsią o nazwie Żarek, która została zalana wraz z powstaniem zbiornika Słup w latach 70. ubiegłego wieku, ale pamięć o niej wciąż jest żywa.