Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oprócz działań związanych z gospodarką wodną i ochroną przeciwpowodziową kładzie olbrzymi nacisk na edukację wodną i proekologiczną. Tylko w ciągu minionych trzech miesięcy nasi pracownicy wsparli bądź zainicjowali organizację kilkunastu zbiórek odpadów i akcji sprzątania, w trakcie których na terenie Wrocławia zebrano około 20 ton śmieci.

Wspólnie z wieloma lokalnymi organizacjami i samymi mieszkańcami dbamy o usuwanie śmieci i odpadków z wałów i terenów nabrzeżnych w stolicy Dolnego Śląska. Akcje, do których przygotowania trwały od stycznia, ruszyły jeszcze w marcu zanim nastała wiosna. Następnie wzmożone działania były prowadzone w kwietniu i maju. Teraz przyszedł czas na pierwsze podsumowania. Łącznie udało się zebrać kilkaset worków śmieci oraz mnóstwo odpadów o większych gabarytach.

Uczestnicy akcji porządkowych najczęściej natrafiali na szklane i plastikowe butelki, aluminiowe puszki, worki foliowe, ale nie brakowało również innych przykrych znalezisk. Wśród nich były między innymi takie znaleziska, jak dętki, opony, dywany, wykładziny, wycieraczki, czy rury pcv. A nawet muszle klozetowe, monitory komputerowe, telewizory kineskopowe czy pralki.

Nieocenione są tu zwłaszcza działania Fundacji OnWater, której PGW WP RZGW we Wrocławiu jest partnerem. Akcje sprzątania organizowane są również często przez samych mieszkańców wrocławskich osiedli położonych nad Odrą. W ramach zajęć integracyjnych w wydarzeniach porządkujących nabrzeża biorą udział także pracownicy wielu lokalnych korporacji, firm czy zakładów produkcyjnych. Inicjatorami wspólnych działań bywają także szkoły, wędkarze oraz osoby korzystające z miejsc rekreacji nad wodą.

Dzięki temu, tylko w samym Wrocławiu, udało się posprzątać między innymi obszary i okolice Kępy Mieszczańskiej, Osobowic, Szczytnik, Dąbia, Kleczkowa, Kowala czy Niskich Łąk. Uporządkowano rejony mostów Osobowickiego, Trzebnickiego, Szczytnickiego, Zwierzynieckiego, Dmowskiego, Mieszczańskich oraz Jagiellońskich.

W akcjach biorą udział nie tylko osoby dorosłe, ale również młodzież i dzieci, wśród których najistotniejsza jest właśnie edukacji wodna, tak aby przyszłe pokolenia nadal mogły korzystać z czystych rzek, jezior i cieków. Wszystkim za tak wielkie i bezinteresowne zaangażowanie we wszystkie akcje sprzątania jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy!